در ابتدای این یادداشت بناداریم مقدمه ای را با تعریف دقیقی از دین تقدیم کنیم تا پس از آن با نقش کلیدی نماز در دین آشنا شویم. سیستم یا شبکه، مجموعه ای از عناصر است که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. و برای تحقق یک هدف در تلاش اند. در هرشبکه، تغییر هر جزء بر دیگر اجزا و بر کل تاثیر دارد و هیچ یک از عناصر، اثری مستقل وجدا از مجموعه نمی گذارد و نمی پذیرد.

در هر موضوعی که مورد تحقیق کاربردی واقع می شود ابتدا باید تصور صحیح و شفافی از آن در ذهن نقش بندد. سپس چهارچوب و ساختار موضوع (محورها و مسائل عمده و کلی) شناخته شود و در نهایت مسائل کاربردی و روش بهره برداری عملی از موضوع برای استفاده در زندگی بررسی شود.

مرحله اول که مربوط به ایجاد یک تصور مطلوب از موضوع است «نگرش سازی» است. زیرا دید و نگرش مناسب ایجاد می کند. مرحله دوم که مربوط به احاطه چهارچوب، محورها و مسائل عمده موضوع است، «راهبردی سازی» است، زیرا جهت گیری های کلی، الگو و نقشه کلان  موضوع را مشخص می کند. مرحله سوم که مربوط به بهره برداری از موضوع و روش های اجرایی است، «راهکار سازی» نام دارد. زیرا دستورالعمل های کاری و اجرای آن را ارائه می دهد.

اگر «کلان زندگی» زندگی را موضوع بررسی کاربردی قرار دهیم، سه لایه فوق به صورت سه نظام زیر جلوه گر می شوند:

  • نظام فکری (تبیین نگرش لازم به انسان، جهان، جامعه و زندگی)
  • نظام قانونی (تبیین حد و مرزهای لازم و جهت گیری های اصلی برای یک زندگی مطلوب و ایده آل)
  • نظام فرهنگی اخلاقی (تبیین روش ها، ابزارها و زمینه های لازم برای حرکت به سوی هدف زندگی)

بر این اساس «دین» برای تحقق اهداف خود باید در هریک از ابعاد مختلف زندگی و نظام های مورد نیاز برای بقا و رشد ، سه لایه فکری، قانونی و فرهنگی را تعریف نماید (نسبت به موضوع نگرش سازی کند، چارچوب های کلان را مشخص کند و راهکاری اجرایی بدهد.)

با ذکر این مقدمه به سراغ نماز، این فریضه کوتاه ، پرمغز و تاثیرگذار می رویم و در ابتدا با مراجعه به منظومه فکری مقام معظم رهبری، در می یابیم که نماز رکن اصلی دین است و باید اصلی ترین جایگاه را در زندگی مردم داشته باشد. ایشان در بیان دیگری می فرمایند: حیات طیبه انسان در سایه حاکمیت دین خدا وقتی حاصل خواهد شد که انسان ها دل خود را با یاد خدا زنده نگه دارند و با کمک آن بتوانند با همه جاذبه های شر و فساد مبارزه کنند و همه بت ها را بشکنند و دست تطاول همه شیطان های درونی و برونی را از وجود خود قطع کنند. این ذکر و حضور دائمی فقط به برکت نماز حاصل می شود.

همانطور که مستحضرید ریشه همه تلخ کامی ها و ناکامی های انسان در طول تاریخ بر اثر عامل غفلت از یاد خدا بوده و نماز فریضه ای است که بر اثر آن انسان از حصارهای ظلمانی رهایی یافته و شهوت و غضب او را به سوی حقیقت متعالی و خیر همگانی هدایت می کند. به تعبیر امام خمینی ره نماز یک کارخانه انسان سازی است. نماز خوب، فحشا و منکر را از امتی بیرون می کند، همه واجبات و ترک همه محرمات مجموعه داروهای تجویز شده از سوی خداوند برای اصلاح و بهبود فرد و جامعه می باشد ولی برخی از این داروها اثر درمانی بیشتری دارد که شاید بتوان گفت، نماز یکی از بهترین و کارآمدترین عناصر درمانگر بیماری ها روحی و آلام معنوی بشر است.

همانطور که در مقدمه گذشت، نماز، با اهمیت و جایگاه رفیعی که در دین اسلام دارد و با نقش تاثیرگذار فوق العاده ای که دراصلاح فرد و اجتماع دارد؛ در هرسه لایه نظام فکری، نظام قانونی و نظام فرهنگی و اخلاقی می تواند آدمی را از میان محیط لجن آلودی که با هوس ها و کینه ها و شهوت ها و خودخواهی ها، پیرامون خود پدید آورده است خارج ساخته و او را عروج بخشد، چرا که نماز به راستی معراج مومن است.

با این وصف باید اینطور جمع بندی کرد؛

هرچه نمازگزاران بیشتر متوجه آثار و کارکردهای نماز بوده و با عظمت این فریضه بزرگ آشنا گشته و نماز را با خشوع و خضوع بجای آورند، ظلمات خودخواهی، خودکامگی ها، بد دلی ها، تجاوزگری ها، حسادت ها و بدخواهی ها کمتر شده و نور رستگاری و فلاح و صلاح همگانی بر پیشانی زندگی بیشتر می درخشد. جوامع انسانی در طول تاریخ ضایعات بیشماری بر اثر ترک این فریضه و ضایع کردن آن متحمل گشته اند و هزینه های بسیار هنگفتی را بر خود تحمیل کرده اند و می کنند، عبادات اسلامی و بیش از همه نماز برای رسیدن به تمام کمالات و نهایت سعادت و خوشبختی و دست یابی به آرامش حقیقی و دائمی، فوری ترین و ضروری ترین نیاز جوامع انسانی است.

نماز، ساده ترین ، عمیق ترین و زیباترین رابطه انسان با خداوند است که در تمام ادیان آسمانی آمده است. سعی کنیم نماز را بیش از گذشته بشناسیم و بشناسانیم!

مسعود دریس

مدیر روابط عمومی و امور استان های ستاد اقامه نماز کشور